Orta / Yüksek Gerilim Üretim Tesisi

Orta / Yüksek Gerilim / Ekstra Yüksek Gerilim Kabloları Üretim Tesisi

İzolasyonda günümüz kullanıcılarının tercihi olan ve XLPE malzemesi kullanılarak üretilen yüksek gerilim kabloları, performanslarıyla enerji kayıplarının kazanca dönüştürülmesine katkıda bulunan çözümler sunmaktadır. HES Yüksek Gerilim Kabloları, dünyanın birçok ülkesinde endüstrinin ve büyük yerleşim bölgelerinin ihtiyacı olan yüksek voltajlı elektrik enerjisinin iletimini sağlamaktadır.

CV yöntemiyle üretimi gerçekleştirilen yüksek gerilim kablolarının izole işlemi tamamen kapalı bir ortamda yapılırken, XLPE malzemenin çapraz bağlanma işlemi de aynı anda gerçekleştirilmektedir. HES Kablo, yüksek gerilim kablolarında ürünlerin hammadde girişinden kablo haline getirilmesine kadarki tüm sürçlerini aynı tesiste gerçekleştirerek hem üretim süresini kısaltmakta hem de kalitenin dış etkenlere bağlı değişiminin önüne geçmektedir. HES Kablo, yüksek gerilim kablolarında kalite ve güvenlik konusunda sunduğu yüksek standartlarını korumak amacıyla, ürünlerin analizlerini ve kontrollerini üretimin her aşamasında modern cihazlarla gerçekleştirmektedir. Üretimi tamamlanan ürünler son testleri yapıldıktan sonra sevke hazır hale getirilmektedir.

Üretim Tesisine Dair Genel Bilgiler

Yapımına 2000 yılında başlanan Orta, Yüksek ve Ekstra Yüksek Gerilim Enerji Kablosu Üretim Tesisleri, en yeni teknolojiye sahip olmasının yanı sıra, entegre tesis olma özelliği de taşımaktadır. Telin üretime girişinden kablo olarak çıkışına kadarki tüm işlemler, aynı tesiste gerçekleşmektedir. Böylece hem hammadde hem de üretim aşamalarında titiz ve devamlı bir kalite kontrol yapılmaktadır. TSE ve VDE ile diğer uluslararası kalite standartlarına uygun olarak üretim yapan HES Kablo üretime başladığı bu yeni ürünüyle, enerji kablosu ürün yelpazesini genişletmiş oldu.

Yeraltında rahatça ve güvenle kullanılabilen HES XLPE Orta ve Yüksek ve Ekstra Yüksek Gerilim Enerji Kabloları, enerji kaçağını önlemekte ve enerji kayıplarının kazanca dönüştürülmesini sağlamaktadır. İzolasyonda, günümüz kablo kullanıcılarının tercihi olan XLPE malzemesi kullanılmaktadır. XLPE’nin ürüne kazandırdığı üstün özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

Kimyasallara karşı yüksek dayanıklılık - Mekanik direnç yüksekliği:

  • Tekrarlı bükülmelere dayanıklılık
  • Yüksek termik dayanıklılık ve uzun ömür
  • Büyük sıcaklık değişimlerine karsı dayanıklılık.
  • 25N/mm2'yi aşan bir gerilme kuvvetine ve %400'ün üzerinde kopma uzaması
  • Sürekli akım taşıma kapasitesi ve kısa devre dayanımının yüksekliği

Yoğunluğu az ve izolasyon direnci yüksek olduğundan kabloların dış çapı daha düşük, ağırlığı daha hafiftir. Ayrıca su emme özelliği yoktur.

Üretim CV (Continuous Vulcanizing) yöntemi ile yapılmaktadır:

CV yönteminde; alüminyum ve bakır iletkenli orta ve yüksek gerilim enerji kablolarının izolasyonu, alt ve üst yarı iletken tabakaları aynı anda atılmaktadır. İzolasyon malzemeleri, vakumlu ambalajlarında temin edilmekte ve tam otomasyonlu taşıma, yükleme ve kurutma sistemleri kullanılarak extruzyon işlemine tabi tutulmaktadır.

Bu yöntemde izolasyonu yapılan kablo, içinde nitrojen gazı bulunan basınçlı sıcak bir tüpün içerisinden geçirilmektedir. Tüp sıcaklığı 200 – 450 °C arasında olup tüp basıncı ise yaklaşık 10 bar’dır. Bu yöntemle, polietilen içerisine Peroxide (katalizör) katılmak suretiyle yeni bir kimyasal yapı oluşturulmaktadır. Polietilen molekülleri ayrıştırılıp moleküler bağları kuvvetlendirilmektedir. Bu süreçte izolasyonun oluşması, ısı ve zamana bağlı bir grafik vermektedir. Bu reaksiyon sonucunda termoplastik malzemenin termoset malzemeye dönüşmesi sağlanmaktadır. Bu aşamadan sonra kablo, su veya nitrojen gazı yardımıyla soğutulmakta ve daha sonra atmosfer basıncına çıkarılarak makaralara sarılmaktadır.