Fiber Optik Kabloları Üretim Tesisi

HES Kablo, ürettiği fiber optik kablolarla yerel haberleşme ağlarında ve uzun mesafeler arasında çevre koşullarından etkilenmeden, maksimum hızda veri transferi için ileri teknolojide çözümler sunmaktadır. Çok çeşitli yapıdaki HES Fiber Optik Kabloları, tamamen bilgisayar kontrollü tesislerde üretilmektedir. Kullanım yerine ve ihtiyacına göre direkt gömülen, büz içeresine tesis edilen veya havai tip olarak üretilen fiber optik kablolarda, müşteri isteklerine bağlı olarak multimode ve singlemode fiberler kullanılmaktadır. HES Fiber Optik Kablo Üretim Tesisleri’nde ultraviyole teknolojisiyle boyanan optik fiberler, ilgili şartnamede belirtilen tasarıma uygun olarak kablo haline getirilmektedir. Üretimi tamamlanmış olan fiber optik kablo, uluslararası standartlara göre optik ve fiziksel testlerden geçirildikten sonra kullanıma hazır hale gelmektedir.

Uzun mesafe ve yerel haberleşme ağlarında kullanılan fiber optik kablolar, en son teknolojiye göre kurulmuş modern tesislerde imal edilmektedir.

Fiber optik kablonun üretim aşamalarını şu şekildedir.

Fiber Boyama:

Fiberler, en son teknolojiye göre üretilmiş bilgisayar kontrollü makinelerde 2100 m/dk’lık hızlarda UV teknolojisi ile boyanmaktadır.

Buffer Izolasyon:

Boyanan fiberler “loose tube” adı verilen tüplere yerleştirilmekte ve bu tüpler thixotropic jell ile doldurulmaktadır. Tüp içerisine 24 fibere kadar fiber yerleştirilebilmektedir.

SZ Büküm:

Merkez elemanı etrafına loose tüpler, SZ bükülerek kablonun çekirdek yapısı oluşturulmaktadır. Bu yöntem ile 432 fibere kadar kablonun üretimi gerçekleştirilmektedir. Müşteri isteklerine göre kabloda aramid iplik ve nem bariyeri kullanılabilmekte ve son olarak kablo özü kılıflanmaktadır. Kablo müşteri isteklerine göre ara kılıf aşamasından sonra radyal kuvvetlere ve kemirgenlere karşı dayanımının artırılması için ondüleli çelik bant ile ya da iki kat galvanizli çelik bant ile sarılarak zırhlanabilmektedir. Ayrıca müşterinin isteğine göre kablo çelik tellerle veya aramid iplik ile de zırhlanabilmektedir.