Üretim Tesisleri
Bakır Üretim Tesisi

Bakır üretim tesisi 3 ana bölümden oluşmaktadır.

1 - Anot Döküm Ünitesi
2 - Elektroliz Ünitesi
3 - Tel Çekme Ünitesi

1 - ANOT DÖKÜM ÜNiTESi

Blister ve hurda bakırların ateş rafinasyonuna tabi tutularak, anot elde edilen her biri 30 ton/sarj kapasiteli, döner ve devrilebilen, 2 adet Thomas rafinasyon fırını mevcut olup yıllık üretim kapasitesi yaklasık olarak 45.000 ton'dur. Üretilen anotlarin ağırlıkları 300 - 350 kg arasında değişmektedir. Rafinasyon işlemi sırasında, gerekli kalite kontrol testleri yapılarak bakır içerisindeki bakır harici elementler (empüriteler) kontrol edilmektedir. Kalite kontrol sonuçlarına göre gerekli müdahaleler yapılmakta ve bakır kalitesi sürekli yüksek seviyede tutulmaktadır.

2 - ELEKTROLiZ ÜNITESi

Anot bakırın içerisindeki empüriteler (bakır harici elementler) elektroliz işlemi ile elimine edilerek minimum %99.99 saflıkta elektrolitik katot bakırların elde edildği ünite, yıllık 30.000 ton elektrolitik katot bakır üretim kapasitesine sahiptir. Üretilen katotların ortalama ağırlıkları 70-100 kg arasında değişmektedir.

3 - TEL ÇEKME ÜNiTESi

Finlandiya Outokumpu sistemi ile üretim yapılan ünitede 3 adet 950 kw lık endüksiyon fırını mevcuttur. Elektroliz ünitesinden gelen katotlar bilgisayar kontrollü robot vinçler yardımı ile 1150 - 1200 C deki endüksiyon fırınlarına beslenerek eritilir. Çekim kuvveti ile çekilen sıvı bakır, su ile soğutularak 20,13 ve 8 mm çapında çubuk halinde sarım makinalarina sarılır. Üretilen çubuklar Bühler sistemi ile ezme yapılarak 8 mm çapında filmasın bakıra dönüştürülür ve tel çekim ünitesine gönderilir. Ünite 42.000 ton/yıl 8 mm çapında filmasin üretim kapasitesine sahiptir.


+   Anasayfa
+   Medya
+   İletişim
+    CPR
Tüm Hakları Hes Kablo A.Ş.'ye aittir.
design by refleks