Haberler
Hes Kablo' ya TURKAK Tarafından Akreditasyon Belgesi Verildi.


Sektöründe Lider olan firmamız yine bir ilki gerçekleştirerek sektörde ilk laboratuvar akreditasyonunu kazanan firma olmuştur. Yüksek teknolojik cihazlar ile donatılmış “Orta ve Yüksek Gerilim Enerji Kabloları” Laboratuvarımızı, tecrübemiz ile birleştirerek TS IEC 60502-2 Orta gerilim enerji kabloları standartının Elektriksel Tip test deneylerinde akredite şartları sağlanmıştır. Laboratuvar test sonuçlarının geçerliliği bu konuda ulsusal en üst kuruluş olan ve Ülkemizde akreditasyona tek onay yetkisi olan kurum TURKAK (Türkiye akreditasyon Kurumu) tarafından tescil ettirilmiştir. Bu belge ile firmamıza, laboratuvarlarımıza olan güvenin, tarafsız bir kuruluşa onaylatılmasıdır. Müşterilerimize hizmeti, memnuniyeti en üst seviyede tutan firmamız laboratuvar hizmetleri ilede daha kapsamlı laboratuvar hizmeti sunacaktır.

 

Akreditasyon, uyumlaştırılmış standartlar ve uygulanabilir olduğunda ilgili sektör programlarında tanımlanan ek şartlar ile belirlenmiş spesifik uygunluk değerlendirme faaliyetlerini (deney/muayene raporları, kalibrasyon sertifikaları, yönetim sistemi belgeleri, ürün belgeleri, personel belgeleri vb.) yürütmek için şartları karşılayan Uygunluk Değerlendirme Kuruluşlarının yeterliliğinin Akreditasyon Kuruluşları tarafından onaylanması ve düzenli aralıklarla denetlenmesidir.


Akreditasyon gönüllük esasına bağlı olup bir zorunluluk değildir. Ürünlerin belirlenmiş kalite ve güvenlik kriterlerine göre yeterliliğini tespit etmek için yapılan deney, muayene ve belgelendirme işlemleri "uygunluk değerlendirmesi" tanımı içinde yer almaktadır.  Akredite bir kuruluş tarafından bir ürün ya da hizmetin belgelendirilmesi o ürün ya da hizmetin kullanıcı tarafından güvenli olarak algılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu sistematik sayesinde akreditasyon, ticarette teknik engellerin kaldırılmasına katkıda bulunmaktadır.
Türkiye’de Avrupa standartlarına uygun, bağımsız ve tanınır bir akreditasyon sistemi yerleştirmeye yönelik çalışmalar ilk olarak 1991 yılında Dünya Bankası ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ikraz anlaşması ile başlamıştır. Çalışmalar sonunda 4457 sayılı Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) Kanun Tasarısı TBMM’de kabul edilerek 4 Kasım 1999 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

 

 

 

 

 


+   Anasayfa
+   Medya
+   İletişim
Tüm Hakları Hes Kablo A.Ş.'ye aittir.
design by refleks